Rabindranath Tagore: önmegvalósult indiai költő, író, zenész, tanár, aki bejárta Európát, nagyon gazdag élettapasztalattal bírt.
1919-ben, a Gandhi vezette békés jellegű függetlenségi mozgalomban az angolok kegyetlenül sok indiait lemészároltak, válaszként Tagore felmondta lovagi rangját, majd meglátogatta a nagy lelket böjtölése közepette, felolvasott neki néhány költeményét a Gitanjaliból, melyet Gandhi nagy érdeklődéssel hallgatott. A Mahatma (nagy lélek) megnevezést is ő adta Gandhinak.
Néhány idézet az Indiai bölcsességek minden napra című válogatott művéből.
Január 11.
Hajlamos vagyok rá, hogy a mindennapok tennivalói közepette azt higgyem magamról, hogy nélkülözhetetlen vagyok. Ama sok eszköz közül, mellyel a természet munkát csal ki az emberből, ez a büszkeség az egyik leghatékonyabb. Aki egyedül a pénzért dolgozik, csak addig teszi ezt, ameddig megfelelő bért kap érte. Minden, ami ezen túl megy, számára veszteség. Ám azok, akiket a büszkeség hajt a munkára, sohasem találnak nyugalomra, sohasem végzik el a feladatukat.
Január 19.
A dologi világ, amelyben élünk kibillen egyensúlyából, amint elvész a szeretet világához való kötöttsége. Lelkünk ilyenkor drága árat fizet az egyébként értéktelen dolgokért. Ez csak úgy történhet meg, ha az anyagi dolgok börtönfala végérvényesnek tűnik a szemünkben. Ilyenkor veszekedés, féltékenykedés támad, és úgy érezzük, kénytelenek vagyunk harcolni a térért és a lehetőségekért, mert mindkettő behatárolt. E zsarnok elől csak úgy menekülhetünk, ha szeretetben élünk. Akkor a dolgok elveszítik képzelt árukat, mi pedig eljutunk a szellemi szabadsághoz.
Január 21.
Amikor belépünk az élet színházába, a színpadnak háttal ülünk le. Az aranyozott oszlopokat és díszeket nézegetjük, bámuljuk a jövő-menő tömeget, és amikor a végén kialszanak a fények, csodálkozva kérdezzük, mi végre volt az egész. Ha belső színpadunkra figyeltünk volna, a szerető lélek örök színjátékának lehettünk tanúi, és észrevettük volna, hogy bár akadnak közben szünetek, de e játéknak soha sincsen vége.
Január 23.
Sötétben határtalan méreteket ölthet a félelem, mert ez a közeg önmagunk árnyéka, amely nem tud a mindenható lélekről - énünk árnyéka, amely kételkedik, hitetlen, amely egyre csak tagad, és az egyes tényeket félelmetes módon felnagyítja és eltorzítja. A mindenható lélek fényében felismerjük a dolgok harmóniáját és azt is, hogy amint egyre inkább megismerjük a valóságot, eltűnnek a konfliktusok, mert a lét maga harmónia.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése